Akıllı Anahtarlar O Kadar da Akıllı Değil! Hack Çok Kolay

Modern araba anahtarları radyo dalgalarını kullanarak  anahtarı deliğe sokmanıza gerek kalmadan arabayı çalıştırmanızı sağlıyor. Avrupalı araştırmacılar sistemin hacklenebilecegini ortaya çıkardı!

İsviçre Federal Enstitüsü sistemdeki bazı açıkları ortaya çıkaran araştırmasını yayınladı. Daha çok lüks arabalarda görülen sistemin daha genele haklin daha kolay  ulaşabileceği modellere yayılıyor olması hırsızlık oranını yükseltecek gibi görünüyor. Radyo sinyaller arabaya yollanıyor ve elektronik/akıllı anahtar şifreli sinyalleri alıp arabanın çalışmasına izin veriyor. Araştırmacılara göre güvenlik açığını  kaynağı elektronik/akıllı anahtarmış.

8 değişik markanın  toplamda 10 modeli üzerinde yapılan araştırmada markalardan sistemleri hakkında hiç bilgi alınmadan arabaları  kilitlerinin açılıp çalıştırmayı basarmışlar. Böylece akilli elektronik/akıllı anahtarında güvenlik açığı ortaya serilmiş.

Araştırmacıların sistemi iki anten sayesinde bu işlemi gerçekleştiriyor. antenlerden biri hacker tarafından arabayı çalıştırmak için kullanılırken bir dineride arabaya giden sinyalleri güçlendirerek elektronik/akıllı anahtarı yakınlığıyla oynanarak hırsızlığı mümkün kılıyor.


Hem kablolu hem kablosuz olan antenlerin arasındaki bağlantı sayesinde  araştırmacılar arabaları 8 metre uzaktan kilitlerini açıp çalıştırmayı başarmışlar.  Elektronik/akıllı anahtarı tutan sahibine dokunmadan ya da şüphe çekemeden şifreli kodu elektronik/akıllı anahtardan calip arabaya yollayarak çalma işleminin gerçekleştirilebileceği ispatlanmış.

Elektronik/akıllı anahtar olmadan araba nasıl çalışmaya devam ediyor diyecek olursanız cevap araba üreticilerinin sağladığı pil bitme durumunda arabanın çalışmaya devam etmesini sağladıkları özellik sayesinde oluyor. Böylece arabalar çalışmaya devam ediyor. Yani bir başka değişle araba markaları kendi kazdıkları çukura düşüyorlar.

Araştırmacılara göre bu sistem 1000 Dolar gibi ucuz bir bedel soncu kotu amaçlı insanları  emellerine alet olabilirmiş. Sistemin hiç bir iz bırakmıyor olması da bu sistemin hırsızların eline verdiği ayrı bir avantaj. Yanlış bir sinyal almayan araba kesinlikle alarmı aktive etmiyor ve sahibini uyaramıyor. tüm anahtarsız sistemler temelde ayni mantıkta çalışıyor olması bu hackin milyonlarca arabanın tehlikede olduğunu gösteriyor.

San Diego bilgisayar güvenliği forumunda yayınlanacak olan raporda bu açığın daha akıllı yazılımla engellenebileceğinin altı çizilmiş. Araştırmacılara göre metal anahtarlara geri dönmek kesin çözüm olabilirmiş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>