Audi Sport Quattro Concept – Orjinal Quattro’ya Yaş Günü Hediyesi

Audi ilk olarak 2010 yılında karsımıza çıkardığı Quattro konseptinin rafine edilmiş versiyonunu olan Sport Quattro konsepti Frankfurt Motor Show için tekrar görücüye çıkardı.

2013 Sport Quattro’nun parlak sarı rengi, dev ön ızgarası ve tekrar tasarlanmış ortada birlesen stop lambalarıyla 2,5 sene önce yazdığım 2010 konseptinin evrim geçirmiş hali. Yeni jantları dokunulmamış kaputun yanındaki hava çıkışları, büyütülmüş egzoz çıkışları, agresif led farlar, govde renginde kapi kollari 21 inclik 285/30 R21 olculerinde lastikler, arka spioler konseptin gözle görülür yanları bir de görünmeyenlerine gelelim.

Karbon seramik diskler sahip olduğu gücün habercisi gibi… Araçta olabildiğince ağırlık tasarrufu yapılmış, çamurluklar ve kapılar alüminyumdan yapılmış ve tavan, kaput, bagaj kapağı karbon fiber destekli polimer (CFRP)’den yapılmış . Bütün bu diyete rağmen araç 1850 kilodan daha zayıf olamamış ama sebebi var -okumaya devam. RS5′e nazaran biraz daha kısa olan Sport Quattro konsept çok daha güçlü!

Sürücü odaklı kabin bir konseptten beklendiği gibi maksimumda futuristik, bir kaç düğme, bol bol dijital ekran var.

Arabanın gücü ise RS6′den tanıdığımız 560 beygir ve 700Nm tork üreten çift turbolu 4 litrelik V8 TFSI motordan geliyor. Bu motora 150 beygir ve 400 nm tork üreten elektrik motor eslik ediyor ve Sport Quattro konsepti farklılaştırıyor. Arkaya yerleştirilmiş su soğutmalı lithium-ion pillerin kapasitesi 14.1 kWh.

Hybrid konsept toplamda 700 beygir ve 800 Nm güce sahip. 0-100 hızlanması bu güce kötü kaçan 3.7 saniyenin altına inememiş! Son surat ise tatmin edici 305 km/h! sadece elektrik gücüyle 50 km yol alabilen konsept 100 km’de 2.5 litre benzin yakıyor. Gaza tam bastığınızda bu figürün 8-10 katına çıkması ise kaçınılmaz! Ne olursa olsun piyasaya sürülmesini isterdim fakat bu arabanın olduğu halde üretime geçmesi imkansız çünkü 2013 Sport Quattro Concept orjinal Sport Quattro’ya 30. yaş günü hediyesi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>