Dennis: Veyron Bir ‘Çöp Parçası’

McLaren MP4-Ron DennisMcLaren’in CEO’su Ron Dennis, Bugatti Veyron’u yerden yere vurdu. Otomotiv dünyasında sözü gecen, dinlenen bir insan olmak rakip markalar hakkında azına gelen her şeyi söyleyebilme hakkini veriyor olsaydı… Ron Dennis’in Arabian Business adli yayın organına verdiği demeçte Bugatti Veyron’a ‘çirkin domuz’ ve ‘çöp parçası’ benzetmesi yapmış olması otomotiv dünyasında şok etkisi yarattı.

İngiltere’de yayınlanan senelerdir suren -saygı değer- Top Gear adlı programın geçen sezonunda Bugatti Veyron, McLaren F1 karşı karsıya gelmişti. İki araba arasında yapılan 1.6 kilometrelik drag yarışını Bugatti Veyron kazanmıştı. Dennis yarışın gerçek galibi olan McLaren F1 zaferinin montajlarla örtbas edildiğini savundu.

Bugatti Veyron 8.0-litreli 4 turbolu motoru, 1,001 beygir güç üretiyor ama ağarlığı ise 2 tonu zorluyor (tam olarak 1888kg). Öte yandan McLaren F1’in 6.0 litrelik atmosferik motoru 636 beygir güç veriyor; tabii ki ağırlığı Bugatti Veyron’a nazaran çok daha az sadece 1140 kilo.

Tartışmayı çok yersiz buluyoruz Veyron ve McLaren F1 birbirlerinden çok farklı arabalar. Veyron’da konfor ve lüks bulunurken McLaren F1 daha sade bir çizgi izliyor. Spor araba dünyasının gelmiş geçmiş en iyi 2 arabasının böylesine bir polemik içine sokulmuş olması gerçekten çok saçma fakat olanlar olmuş. Ama belki de Ron Dennis haklidir; bize göre ne kadar hakli olursa olsun Veyron’a ‘çirkin domuz’ ve ‘çöp parçası’ benzetmeleri yakışmadı. Ayıplıyoruz! Top Gear karsılaştırmasının videosunu aşağıda yakalayın!

1 comment

  1. Pingback atanlar: Efsane McLaren F1′in Varisi Gün Sayıyor! | SIFIRYUZ.com Otomobil Blogu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>