Koenigsegg One:1 – İsveç’den 448 km/h’lik Deli Arabası

koenigsegg one -15.1Koenigsegg uzun zamandır beklediğimiz yeni bas yapıtı olan One:1′i tanıttı. Deli İsveçli mühendislerin yarattığı bu makine dünyanın en hızlı seri üretim arabası olma isteği son süratinin 448 km/h olmasına yol açmış. Geçtiğimiz günlerde hatırlayacaksınız Hennessey Venom 432 km/h ile unvanı almıştı. Bana soracak olursanız en hızlı olsun veya olmasın One:1 rüyaları süsleyecek yegane araba şuanda! Onu piyasadaki bütün hiper abralara tercih ederim.

Lafı fazla uzatmadan Koenigseeg One:1′in teknik özelliklerine ve rakamlarına girmek istiyorum. 5 litrelik V8 alüminyum motor gücün merkezi! Araba adını her kilo basına sahip olduğu beygirden alıyor! Yani 1,341 kiloluk arabayı 1,341 beygir harekete geçiriyor! Tork diyecek olursanız dünyanın yörüngesinden oynamasına neden olacak bir figüre sahip 1,371 Nm. Sihir gibi bir şey!

Bu deli gücünü karbon jantlara sarılmış lastiklerden yola 7 vitesli dual-clutch şanzımandan ve elektronik diferansiyelden aktarıyor. Sıkı durun One:1 0-400 km/h hızlanmasını 20 saniye alıyor ve bu manyak hızdan tekrar durmak için de sadece 10 saniyeye ihtiyaç duyuyor. 100 km/h’den 0′a inerken de 28 metre yeterli oluyor! Agera R‘dan transfer edilen önde 6 pistonlu, 397 mm’lik havalandırmalı seramik diskler arkada ise 4 pistonlu 380mm’lik havalandırmalı seramik diskler bulunuyor.

Koenigsegg Agera’dan bulunan süspansiyonun daha geliştirilmiş, yeni bir versiyonu One:1′da karşımıza çıkıyor; aktif sok emicileri ve karbon yaylarla mühendisliğin sınırlarını zorluyor.

Önde 19, arkada is 20 inçlik karbon jantların ve Michelin Cup lastiklerin üzerinde oturuyor. Lastiklerin hız reytingi ise 440 km/h (8 km/h’lik fark nolcak bilemiyorum, belki de lastikler yeni reyting sahibi olur). Motor ise sadece normal benzinle değil ayni zamanda E85 biofuel ve yarış yakıtı ile de çalışıyor. Ayni Agera R’daki gibi ağırlık dağılımı ise önde %44, arkada %56 olarak belirlenmiş.

84. Cenevre Motor Show’da tanıtılacak olan Koenigsegg One:1 sadece 6 tane üretilecek ve lütfen heyecanlanmayın araçların hepsi satılmış!

2 comments

  1. Pingback atanlar: Koenigsegg One: 1 448 KM/S İle Geliyor! | Haber teleSKOP'unuz HaberSkop

  2. Pingback atanlar: Koenigsegg’den 448 km/s hıza çıkabilen otomobil | Bersay Bülten

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>