Sürücüsüz BMW’ler drift de yapabiliyor!

Sürücüsüz otomobil testleri tüm otomobil üreticilerinin önemsediği bir konu. BMW de birazdan göreceğiniz gibi bu alandaki çalışmalarında oldukça yol katetmiş.

Consumer Electronics Show 2014′te The Verge magazine tarafından yapılan test sürüşünde, ıslak pistte bir çok sürücüden çok daha kontrollü -ve bir o kadar da eğlenceli- bir şekilde drift yapan BMW’lerin bu hareketinin asıl amacı, sürücüsüz otomobillerin en zor şartlarda bile kontrolü sağlayabileceğini ispatlamak için. Tabi ki bu drift zevkini yaşamak için bir engel değil.

Videoda gördüğünüz BMW 6 serisi Gran Coupe, ilk turu kuru zeminde başarıyla tamamladıktan sonra 2. turda adeta pistte danstmeye başlıyor. Üst alanda aynı anda sürücü koltuğundaki The Verge ekibinden Chris Ziegler yüzünden bunun ne kadar keyifli birşey olduğu anlaşılıyor.

Tabi hemen heyecanlanmamak lazım. BMW yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre, bu pist şovu daha önceden en ince ayarına kadar programlanmış. Yani aynı araçla otobanda giderken bu otomobilin aynı şeyi yapması henüz mümkün değil. Birkaç yıl içinde bunun tüm yollarda gerektiğinde anında hesaplanarak yapılabilmesi planlanıyor. Sabırla bekliyoruz BMW!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>