BMW i8 Spyder – En Seksi, En Verimli Üstsüz!

BMW’nin her geçen gün daha da beğenip, tutku haline dönüşmesinden biraz çekindiğim alt-markası BMW-i’nin yeni modeli i8 Spyder bu hafta sonu web üzerinden tanıttı. Geçen sene tanıtılan BMW i8 üzerine kurulan BMW i8 Spyder benim için tutku haline gelmesi için kocaman bir adım oldu.

BMW i8 coupe’de olduğu gibi plug-in hybrid özelliğe sahip. Biraz daha detaya girecek olursak öndeki elektrik motor 131 beygir, turbolu 1.5 litrelik 3 silindirli motor benzinli motor 223 beygir ürettiğini görüyoruz. BMW i8 Spyder toplamda 354 beygir güce sahip. Arabanın ortasına yerleştirilmiş lithium-ion piller sayesinde hiç benzin harcamadan 30 kilometre yol alabiliyor piller bittiğinde ise benzinli motor devreye girip pilleri tekrar dolduruyor. 100 kilometrede sadece 3 litre benzin yakan araba tam anlamıyla spor araba dünyasında çığır açacak cinsten.

Arabayı yine i8’de olduğu gibi performans/verimlilik seçeneğine göre ister önden çekiş, ister arkadan itiş veya 4 tekerden çekiş seçeneklerinden biriyle kullanıyorsunuz. BMW’nin iddasına göre kullanılan karbonfiber, alüminyum ve benzeri hafif materyaller sayesinde hybrid sistemin ekstra yükü ortadan yok olmuş. 50/50 ağırlık dağılımı ise yol tutuşu kusursuz hale getirecek cinsten. Sıfır yüzü 5 saniye altında tamamlayan i8 Spyder’ın son sürati ise 250 km/h ile sınırlandırılmış.

Coupe versiyonuna göre daha kısa lastik aralığına sahip olan Spyder aynı zamanda coupedan biraz daha kısa boylu. Farklar arasında en göze batan ve üretim versiyonunda kesin karşılaşmayacağımız yukarı doğru açılan kapılar –katılıyorum çok seksi görünüyorlar ama…-. Yukarı doğru açılan kapıları camlı olarak istememek de otomobil kültürüne ihanettir!

Ben i8 Spyder’i fazlasıyla çekici buldum. Gelecek hakkında belki de çok karamsar olmamak gerekiyor. 30 sene sonra benzinli V12, V8 motorlu ‘canavar’ spor arabalar ortadan kalktığında belki de çok üzülmeyeceğiz… Tünelin ucunda ışık var! Aşağıdaki dev galerinin tadını çıkarın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>