Ferrari’nin Amiral Gemisi: LaFerrari – Oh La La

Egzotik markaların babası Ferrari 2013 Cenevre Motor Show’a damgasını Enzo’nun varisi LaFerrari ile vurdu. Ferrari’nin yeni amiral gemisi olan LaFerrari içinde bir egzotikte bulundurması gereken faktörlerden teknolojiyi, gücü, tasarımı fazlasıyla bulunduruyor.

Spor ve egzotik araba hayranlarının uzun zamandır beklediği LaFerrari’nin en basta gücünden ve beraberinde gelen teknolojiden bahsetmek istiyorum. Kalbinde bir egzotiğin olmazsa olmazı diyebileceğimiz 6.2 litrelik 800beygir güç ve 700nm’lik tork üreten 9000RPM’lik V12 motor bulunuyor. Teknoloji neresinde diyecek olursanız V12 motora eşlik eden 163 beygir 270 nm’lik bir de elektrik motora var. Formula1′den tanıdığımız KERS teknolojisi ilk defa bir yol Ferrar’sinde kendine yer buldu. Toplamda 963 beygir ve 970 NM’ye sahip LaFerrari yüksek figürlerine rağmen kilometre başına 330 gramlık karbondioksit salınımıyla da göreceli olarak çevreci. Bu deli gücü 7 vitesli double clutch şanzımanla aktaran LaFerrari 0-100 hızlanmasını 3 saniyenin altında, 0-200 km/h’yi ise 7 saniye altında 0-300 km/h’yi de 15 saniyede tamamlıyor, son sürati ise 350km/h’nin üzerinde – biri egzotik mi dedi?

LaFerrari 4702mm uzunluğunda, 1992mm genişliğinde ve 1116mm uzunluğunda. 1.255 kiloluk LaFerrari’nin ağırlık dağılımı %41 öne ve %59 arkaya olarak sağlanmış – mükemmel demek mümkün olmasa da Ferrari yapmışsa bir bildiği var demek gerekiyor, boru değil bu araba Pagani Huayra, McLaren P1 ve Koenigsegg Agera R ile baş edecek. LaFerrari’nin en sevmediğim yani ise jantları oldu 458′den çıkma halleri açıkçası beni benden aldı. önde 265/30 ebatlarında 19 inçlik ve arkada üzerinde kahvaltı yapabileceğiniz ebatlarda 345/30′luk 20 inçlik lastikleri var.

Durma gücü şaşırtıcı olmayan bir şekilde Brembo karbon seramik diskler tarafından sağlanıyor. önde 398 x 223 x 36mm ve arkada 380 x 253 x 34 mm’lik diskler fren yapıldığında gözlerinizin kafatasınızdan çıkmasına sebep olabilir. Elektronik yol tutuş sistemlerine gelince ESC yol tutuş kontrolü ve EF1-TRAC (hybrid setupla entegre edilmiş F1 Electronic Traction Control bulunuyor. Magnetorheological amortisörler ise virajlarda LaFerrari’yi dengelemek için elimden geleni yapıyor.

HY-KERS sisteminin ağırlığı 140 kg ve bu 140 kilonun 62 kilosu arabanın merkezine konumlandırılmış piller oluşturuyor. Piller motorun ürettiği ekstra tork ve fren anında açığa çıkan enerjinin yakalanmasıyla şarj ediliyor.

Sadece 499 tane üretilecek olan LaFerrari için şimdiden 1000′in üzerinde sipariş talebi alinmiş durumda; Ferrari için müşterilerini seçme işi oldukça zor olacak -tahminime göre müşteri geçmişi baz alınarak 499 LaFerrari sahiplerini bulacak. Enzo sadece 401 adet üretilmişti ve ona da talep hayli fazla olmuştu. Çok daha şatafatlı olacağını düşündüğüm LaFerrari’nin nispeten durgun durusunu altında dikkatli incelerseniz çok keskin bir görüntüsü var. Vergiler hariç 1.3 milyon Euro’luk etiketi kesinlikle onu ulaşılabilir kılmıyor fakat rakiplerinin hemen hemen hepsinden daha pahalı yapıyor. LaFerrari Türkiye’de yaklaşık 2.5 milyon Euro’ya satılacaktır – kenara 2.5 milyonu sıkışmış olan var mı? Unutmadan sahip olmak için 3 adet baska Ferrari’ye de sahip olmanız gerekiyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>