Honda NSX Konsept – Senna Bunu Kullanırmıydı?

Uzun zamandır beklediğim Honda NSX Detroit Auto Show’da görücüye çıktı. Açıkça söylemek gerekirse tam beklediğim gibi bir araba olmaması az da olsa hayal kırıklığına yol açtı. Bunun nedeni ise eski NSX’den orantıların pek taşınmamış olması.

Değişmediğine en sevindiğim nokta ise motorun yerinin. Orta arka motor konumlandırılmasının korunması NSX konseptte en mutlu olduğum nokta. Honda’nın Ohio’a fabrikasında Honda’nın son zamanlarda kullandığı hafif materyallerden faydalanacak olması da NSX’in performans açısında hiç fakir olmayacağının sinyali olarak da görülebilir.

Honda’nın Sport Hybrid SH-AWD (Super Handling All Wheel Drive) teknolojisinin de karşımıza çıkaracağı arabanın performans figürleri açıklanmamış olsa da önceden sızan bilgilerde 400beygir olacağını duymuştum. NSX’in elektrik motorları iki lastiğe yerleştirilmiş ve 0-100′un 5 saniye altında olacağı tahmin ediliyor.

Hybrid motor ünitesi yeni jenerasyon direkt enjeksiyonlu VTEC V6 motor ve Honda’nın değişiyle 2 Electric Motor Drive Unit oluşacak.

Önümüzdeki 3 sene içinde piyasaya çıkacak olan NSX için ne kadar heyecanlandınız? açıkçası ben çok heyecanlanmadım Senna’nin eski NSX’le Suzuka’da gazladığı videoyu hatırlıyorum hatırlıyorum da… bu arabayı bırakın Ayrton Senna’nın ya da herhangi bir F1 pilotunun altında ağladığını hayal edemiyorum. Videoyu izleyin, ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Öte yandan da Honda’nın CEO’suna söylediklerine kulak verip yeni NSX’in eskisi gibi çok eğlenceli bir makina olacağına inanmak istiyorum. Son olarak bir de; Lotus Esprit‘le gereğinden fazla benzerlik göstermiyor mu?!

1 comment

  1. Pingback atanlar: Acura NSX Roadster – Ironman’in Yeni Arabası | SIFIRYUZ.com Otomobil Blogu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>