Land Rover DC100 & DC100 Sport Konsept – Yeni Defender!

2011 Frankfurt Motor Show’da dikkatleri üzerine fazlasıyla toplayan iki başka araç da Land Rover’ın Defender konseptleri oldu. Hiç şüphe yok ki Land Rover Defender gerçek off-road arabasını  sözlükteki yegâne karşılığıdır.

Şuan pazarda olan model üzerinde hep ufak tefek değişiklikler yapan Land Rover bu kez işin rengini değiştirmiş ve yepyeni bir Defender yaratmış. Bir de yetmemiş 2 tane yapmış!
Konsept Defender DC100 ve DC100 Sport Konsept gelecekte yollarda görmeyi şiddetle arzuladığımız cinsten 2 makina. İşin en güzel yanlarından biri de Defender’ın sahip olduğu o sert havasından hiç bir şey yitirmemiş olması.

Land Rover 2015 yılında DC100 ve DC100 Sport Koncept’i piyasaya sürmeyi amaçlıyor. 2 modelde de plug-in (fise tak sarj et) hybrid motor 2 litrelik dizel ve benzinli motorlarla beraber görev alacak.  8 vitesli şanzımanın yola aktaracağı güç sayesinde dağ tas bayır çamur demeden istediğiniz şekilde rahatça yol alabileceksiniz.

Driveline Disconnect sayesinde benzin tasarrufu yapabilmek için arka aksi devre dışı bırakıp aracı sadece önden çeker hale getirebileceksiniz. 2015 yılına kadar benzinin litresinin 6.5-7 Lira olacağını düşünecek olursanız hybrid olması ve böylesine akılcı tasarruf özelliğine sahip olması yeni nesil Defender’ın evriminde değişen dünya dinamiklerine ayak uydurduğunu söyleyebiliriz.

Terrain-i adını verdikleri yol tarama sistemi olur da yolda bir geçemeyeceği engel fark eder veya sert bir off-road görürse sürücüye alternatif bir yol da tavsiye edebilecek. 2015 yılı tabii boru değil, Defender’dan akıllı olmamasını beklemek akılsızlık olurdu.

Yukarda bahsettiğimiz tarama sistemine ek olarak Terrain Response sistemi de yol şartlarına göre sürüşü optimize edip rahat bir sürüşe ön ayak oluyor. Daha bitmedi, Wade Aid, adi verilen sonar teknolojisi sayesinde de boyu gecen suların derinliğinizde ölçebiliyorsunuz! James Bond misali çekişi arttırabilmek için bir istenildiği anda lastiklerden çivi de çıkarabileceksiniz. Yıl 2015, geleceğe dönüşteki gibi arabalar uçmuyor ama bu saydıklarımızı yapabiliyor olacaklar. DC100 seni arzuluyoruz ama sen geldiğinde aklımızın bir köşesinde şuan satışta olan Defender hep olacak onu da bil!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>