Mahkeme Vintage Mercedes 500 K Roadster’ı Varislere Verdi

Nisan ayında sizlere 1935 Mercedes-Benz 500 K Roadster’in başına gelenleri anlatmıştım. Özet geçmek gerekirse 2011 yılının Ağustos ayında Hollandalı araba koleksiyoncusu Frans van Haren arabayı $3.76 milyona satın almıştı ve Almanya Essen’deki Techno Classica’da sergilenmek üzere Almanya’ya getirmişti.

Sadece 29 tane üretilen arabaya showda sergilenirken Alman polisi tarafından el konulmuştu; sebebi ise arabanın ilk sahibi olan Hans Friedrich Prym’in ailesinin arabanın büyükbabalarında çalındığı iddiasıydı.

Mahkemelik olan bu olayda mahkeme arabanın hak sahibinin Hans Friedrich Prym’in ailesi olduğuna karar verdi. Frans van Haren arabanın 1954 yılında Hans Friedrich Prym tarafından Amerikalı bir askere satıldığını sanıyordu ama belge eksikliği Hans Friedrich Prym’in ailesinin elini güçlendiriyordu.

Geçtiğimiz hafta alman mahkemesi arabanın Amerikan askerlerinin onu alması yasal bir kanıt bulunamadığı için arabayı Prym’in torunlarına verdi. Normalde Almanya’da böyle bir olay için zaman aşımı 30 yıl fakat arabanın ama suç teşkil etmesi için bildirim yapılması gerekiyor ve aile de suç duyursunu 30 yıllık zaman dilimi içinde yapmış. Kısaca yırtmışlar

Prym ailesi eminim bu sonucu bir zafer olarak görüp kutlamalara başlamıştır ama arabanın bana göre arabanın asil sahibi 3.7 milyonu sayan Frans van Haren ise şimdilik sessizliğini koruyor. Halen itiraz hakkini elinde tutan Hollandalı Frans van Haren eminim bu isin pesini kolay kolay bırakmayacaktır. Bu konudaki takibimi sürdüreceğim bakalım isler ne kadar arapsaçına dönecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>