Ultra Ender Vintage Mercedes’in Başına Gelene İnanamayacaksınız!

1937 model Mercedes 500 K Roadsterın başına gelebilecek en kotu şey nedir? Tabii ki ilk akla gelen şey kaza yapmak, depremde evinizin üstüne yıkılması olacaktır. Bunların dışında arabanızı bir başka bir ülkeye sergilenmesi için yolladığınızda polisin ona el koyduğunu düşünün!?!

Hollandalı Frans van Haren’in başına gelen bu olay hayli üzücü bir durum – düşünsenize! Geçtiğimiz Ağustos ayında 3.767 milyon Dolara açık arttırmada satın aldığı 500 K Roadster’ı Almanya Essen’deki Techno Classica’da sergilenirken alman polisi arabaya el koymuş. El koyduran ise arabanın ilk sahibi Hans Friedrich Prym’in ailesi.

Frans van Haren arabanın 1954 yılında Hans Friedrich Prym tarafından Amerikalı bir askere satıldığını sanıyor ama öte yandan arabanın orijinal sahibinin ailesi arabanın çalındığını iddia ediyor!

Ultra ender rastlanan arabanın iddia edilen sucun islendiği Almanya’ya 50 sene sonra geri dönmesi arabaya el koyma fırsatını yaratmış oldu. Ultra ender rastlanan söylemini biraz daha açmak istiyorum. 392 tane üretilen 500 K’nin sadece 29 tanesi roadster olarak piyasaya çıktı.

RM Auctions’ın geçen Ağustos ayında ‘geçmişi şuanda bilinmiyor’ olarak belirtilerek satılmıştı. Belki de geçmişinin tam olarak bilinmemesi ulaşması beklenen 4-5 milyon Dolar arasında bir rakama ulaşamamasının bir sebebi olabilir.

Durum şuanda Alman otoritelerin ellerinden başkasında değil. Mahkemeden ne sonuç çıkacağını tahmin etmek de pek güç. Yarım asır geçmiş olayın üzerinden az değil! Frans van Huren yerinde olmayı hiç istemezdim düşünsenize yabancı bir ülkede 3.7 milyon Dolara aldığınız arabanıza Polis el koyuyor. Neyse arabanın güzelliği ile sizi aşağıdaki galeride baş başa bırakıyorum…

1 comment

  1. Pingback atanlar: Mahkeme Vintage Mercedes 500 K Roadster’ı Varislere Verdi | SIFIRYUZ.com Otomobil Blogu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>