Oculus Rift + Myo Armband = Geleceğin Oyun Deneyimi

oculus-rift-myo

Video oyunlarında hayal gücümüzün sınırlarını zorlayacak derecede gerçekçi deneyimler yaşamayı beklediğimiz ve ‘gelecek’ diye tabir ettiğimiz dönem aslında çok yakın görünüyor. En azından Oculus Rift ile Myo Armband’in bir arada kullanılması ile yaşanacak deneyim, oyun sektörü için yeni bir çağın başlangıcı diyebiliriz.

Bu muhteşem ikilinin ilk parçası olan Oculus Rift, bir süre önce kickstarter’da başlayan bir bir sanal gerçeklik kaskı. Aldığı yoğun destek sayesinde CES 2014′te ödülleri toplayan Oculus Rift Crystal Cove adıyla tanıtıldı ve birazdan göreceğiniz gibi beklentinizin çok çok üzerinde bir noktaya ulaşmış durumda. Bu kask kısaca kafanızın hareketlerini algılayabilen ve bu sayede size gerçek zamanlı bir 3 boyutlu sanal gerçeklik görüntüsü iletiyor. Bu kask uzun zamandır oyun geliştiricileri tarafından 300 dolarlık erişilebilir bir fiyata satın alınabiliyor ve bir çok farklı uygulamaya da web sitesinden erişilebiliyor. Bu ürünün eksik yanı, mutlaka bir kontrol birimine ihtiyaç duyması. Bu noktada yine erişilebilir bir fiyata sahip 150 dolarlık Myo Kol Bandı devreye giriyor.

İkinci parça olan Myo Kol Bandı, Thalmic tarafından üretiliyor ve el hareketlerinizin kolunuzda yarattığı elektrik sinyallerini ölçerek çok küçük el hareketlerini dahi algılayabiliyor. Bu sayede hem görsel hem de fiziksel anlamda tam anlamıyla bir sanal gerçeklik deneyimi yaratılabiliyor. Bu potansiyeli gören bir çok yatırımcı, her iki firmaya da yatırım yaparak çok faydalı bir strateji izlemiş. Şimdi aşağıdaki iki teknolojiyi aynı anda bir FPS oyununda kullandığınızı hayal edin.

Ya siz hangi oyunlarda bu ikiliyi görmek isterdiniz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>