Apple ve Samsung’a Akıllı Saat Tasarımı Dersi

triwa.0_standard_1080.0

Son zamanlarda Apple, Samsung gibi teknolojileri devlerinin bir numaralı gündem konusu akıllı saatler. Samsung bu konuda hızlı davranarak pazarda ilklere imza atıyor olsa da Tim Cook’un bu cihazları gördüğünde pek de imrendiğini sanmıyorum. Akıllı saat tasarımında bugüne kadar gördüğüm en iyi örnek ise Macar tasarımcı Gabor Balogh’un Behance portfolyosunda sergilediği konsept saat.

buttons

Saatin kasası aslında İsveç’li Triwa tarafından üretilen Havana Timepeace. Bu kasanın içine çalışılan konseptte asıl amaç yeni bir ürün tasarlamak değil, mevcut bir ürüne yeni arayüz tasarımı yapmak olmuş. Öyle ki bu saat herhangi bir akıllı saat özelliği için kullanılmadığı sürece normal bir saat gibi görünüyor.
Saat üzerindeki özelliklere erişmek için dokunmatik ekran veya ses tanıma teknolojisi değil, saatin kasası ve eklenen birkaç tuş kullanılıyor. Böylece bileğiyle konuşup kendini Michael Knight zanneden bir deli gibi görünmenize de engel oluyor. Saatin üzerinde bulunan 3 tuş ve kasanın çevrilmesi ile saat üzerindeki tüm fonksiyonlara erişebiliyorsunuz. Akıllı tekefonların ekranlarının genellikle ne kadar kirli olduğunu da hesaba katarsak, bu kontrol mekanizması en akılcı çözümlerden biri.

smartwatch-design

Şunu da eklemek gerekir ki Gabor bir tasarımcı, bir mühendis değil. Bu saatin hayata geçebilmesi için bir çok engelin aşılması gerekecektir. Fakat yine de yaklaşım olarak ayakta alkışlanacak bir iş yaptığını düşünüyorum. Siz ne dersiniz?0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>